اسوه های هدایت

 

 

مشاغل قدیم جهرمی ها لوده بافی

مشاغل قدیم جهرمی ها 

 

لوده بافي

لوده در لفظ جهرمی ها به معني سبد بزرگي است كه براي محل ميوه  و دها مورد دیگر استفاده مي شود . لوده بافي كه در گذشته جزء مشاغل شهر و روستا بوده و از جمله صنايع دستي اي مي باشد كه از طريق آن گروهی از مردم به امرار معاش مي پرداختند . در حال حاضر دیگر کسی به اين حرفه لوده بافي مشغول نیستند .

لوده ها از به هم بافتن چند تركه ( چوب ) ايجاد مي شوند .معمولا ترکه های استفاده شده در لوده ترکه انار یا بادام کوهی (جرگه یا علوک) بوده.

 اين لوده ها چنان بافته مي شوند كه چندين برابر استحكام چوبي كه با آن بافته مي شود استحكام دارد و از نظر زيبايي نيز شكل هندسي متفاوتي دارد كه بر زيبايي آن افزوده است . ابتدا شاخه های بلند درخت انار را به صورت دسته هاي بزرگ چيده و به حجره هايشان مي آوردند .

ابتدا برگ ها را از تركه ها جدا مي كنندو در حالي كه هنوز چوب ها نرم هستند ، مشغول به بافتن يك لوده ( سبد ) مي شوند . محصولات تهیه شده از چوب انار و جرگه عبارت بوده از خود لوده که به صورت دوتایی و به جای خورجین (پالان) بر روی پشت الاغ سوار می کردند و مخروطی شکل بوده ، سر بریزه ای ، دمکش ، سبد برای نگهداری نان و ده ها فراورده دیگر .

 

   

 

 
 

قرآن آنلاين

آمار بازديدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز58
mod_vvisit_counterاین ماه5749
mod_vvisit_counterکل بازدیدها520177