اسوه های هدایت

 

 

مشاغل سنتی جهرمی ها مسگری

مشاغل سنتی جهرمی ها

 

مسگری:

 مسگری یکی از صنایع دستی کهن ایران است. اشیا و ظروف مسی دست ساز از زمانهای دور در موزه‌ها قابل مشاهده هستند.

پیشینه مسگری در ایران حداقل به پنج هزار سال پیش می‌رسد و به ظن غالب اولین فلز مکشوفه بدست انسان همین فلز مس بوده و اولین فلزکاران نیز ایرانیان بوده‌اند.

و قدمت ظروف کشف شده مسی در استان فارس خبر از قدمت بسیار زیاد این صنعت در فارس دارد در جهرم هم اگر چه این صنعت رو به افول دارد اما هنوز هم مسگرانی هستند که در مغازه های

مسگری خود از صبح زود تا دم غروب با دست های هنرمندانه خود بر ورقه های فلزی آلیاژ مس و روی می کوبند و با مهارت خاصی انواع ظروف طبخ و نگه داری و پذیرایی غذا می سازند .

دیگ های بزرگ و کوچک ، سینی های گرد و بیضوی و کنگره دار ،کف گیر و دیگر لوازم آشپز خانه ، آفتابه های مس و ظروف دیگر همه و همه  محصول دستهای هنرمندانه این صنعت کاران مسگر بوده  .

ظروف بزرگ معمولاً‌ از چندین ورقه مسی استفاده می شده و با لحیم کاری این ورقه ها را به هم متصل می کنند. صاف بودن و همگن بودن ظرف مسی از اصلی ترین اصول کار محسوب می شود.

 در قدیم بخشی از جهیزیه عروس ، ظروف مس و روی تشکیل می داده که معمولا با سفارش توسط همین مسگرها ساخته می شد و در حاشیه یا پشت ظروف، نام عروس حک می گردید .

هم چنین آدم های خیری که ظروف مسی را برای مراسم نذورات وقف می نمودند بر پشت آن ظروف کلمه وقفی و نام واقف حک می کردند . اما این صنعت با مکانیزه شدن و پیشرفت تکنولوژی رو به

زوال نهاده و اندک هنر مندانی در بازار مسگرهای جهرم مشغول این حرفه می باشند .

 

 

 

 
 

قرآن آنلاين

آمار بازديدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز54
mod_vvisit_counterاین ماه5745
mod_vvisit_counterکل بازدیدها520173