اسوه های هدایت

 

 

بخش کوهک

بخش کوهک Kuhak

حدود و مساحت- این بخش محدود است از شمال به دهستان کردیان، از جنوب به کوه البرز و از مشرق به گردنه ی بزن و دهستان حاجی آباد و ایزدخواست داراب، و از مغرب به شهرستان فیروزآباد، مساحت آن قریب 87/794 کیلومتر مربع است.

آب و هوا- آب و هوای این بخش به علت اختلاف زمین های آن متفاوت است.

به طوری که آب و هوای قراء جلگاه نظیر خود شهر جهرم تا حدودی ملایم و معتدل است. بالعکس، دهستان دارای آب و هوائی بسیار ناسالم و گرم بوده و دهات ناحیه کوهک به علت آن که اکثر آن ها در ارتفاعات و دامنه البرز قرار دارند دارای هوائی بسیار ملایم و نسبتاً مطبوع می باشد.

ادامه مطلب...
 
بخش کردیان

بخش کردیان Kordiân

حدود و مساحت- کردیان محدود است از طرف مشرق به بخش داراب، از مغرب به بخش خفرف از جنوب به بخش کوهک، از شمال به شهرستان فسا، مساحت آن تقریباً 27/1681 کیلومتر مربع است.

آب و هوا- هوای آن گرم خشک و آب آن شور و برای زراعت از چشمه ها و قنواتی که در آن جا جریان دارد استفاده می کنند آب مشروب اغلب دهات آن از آب انبار است.

ادامه مطلب...
 
بخش سیمکان

بخش سیمکان Simakân

حدود و مساحت- این بخش محدود است از شمال به دهستان میمند فیروزآباد و قسمتی از دهستان گوکان خفر، از جنوب به بخش قیروکارزین فیروزآباد و ارتفاعات چغل و پلنگی، از مشرق به رودخانه ی قره آغاج و دهستان هکان و جلگاهف از مغرب به ارتفاعات میمند، مساحت آن قریب 75/705 کیلومتر مربع است.

آب و هوا- این بخش در شمال غربی جهرم واقع شده و زمین های آن کوهستانی دامنه بوده و به دو حوزه متمایز تقسیم می شود یکی حوزه ی رودخانه سیمکان و دیگری
قسمت هائی که در پشت ارتفاعات قرار گرفته و آبادی های آن در محل به نام دهات پشت کوه خوانده می شود بنابراین هوای آبادی های واقعه در ارتفاعات معتدل و ملایم و هوای نواحی پست، گرم می باشد. آب زراعی و مشروب آن از رودخانه سیمکان (این رودخانه به قره آغاج می ریزد) و چشمه سارهای متعدد تأمین می گردد.

سوابق تاریخی- سیمکان پس از خفر مهم ترین و قدیمی ترین بخش این شهرستان است. جغرافیا نویسان قدیم همگی از این بخش نام برده و در کتاب های خود آن را به نام «صمکان» ضبط کرده اند. از جمله صاحب نزهه القلوب- می نویسد:

ادامه مطلب...
 
بخش خفر

بخش خفر و توابع آن «xafr»

حدود و موقعیت- بخش خفر که قریب 04/705 کیلومتر مربع مساحت دارد، یکی از مهم ترین بخش های شهرستان جهرم بوده و محدود است از طرف شمال به بخش سروستان «شهرستان شیراز» از مغرب به دهستان کوار «شهرستان شیراز» و بخش مرکزی شهرستان فیروزآباد، از جنوب به بخش سیمکان و کوهک «شهرستان جهرم» و از مشرق به بخش کردیان «شهرستان جهرم».

قسمتی از این بخش در امتداد رودخانه قره آغاج یعنی در دره ای به عرض متوسط پنج کیلومتر و طول تقریبی سی و سه کیلومتر قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریا در مشرق
دره- 1140 متر و در مغرب دره- 1350 متر می باشد. و به طور متوسط در حدود 200 الی 250 متر از جهرم مرتفع تر است.

ادامه مطلب...
 


 

قرآن آنلاين

آمار بازديدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز218
mod_vvisit_counterاین ماه3910
mod_vvisit_counterکل بازدیدها674827