اسوه های هدایت

 

 

بازی های محلی جهرم الک دولک

بازی های محلی جهرم

 

عنوان بازی: الک دولک

وسایل مورد نیاز بازی: دو تکه چوب، دو تکه سنگ

توضیح (چوب های در نظر گرفته شده جهت بازی در دو اندازه تقریبی 15 و 60 cm) در نظر گرفته می شود و به خاطر فراوانی چوب نخل دو عدد گرز پیش (برگ نخل) یا تغله ( انتها و دسته پنگ نخل را تغله می گویند) جهت بازی الک و دولک در نظر می گیریم.

محیط بازی : محوطه باز

شرح بازی:

دو طرف چوب کوچکتر را روی دو لبه دو قطعه سنگ یا آجر قرار میدهیم به طوری که زیر چوب خالی بماند چوب بزرگتر را به دست گرفته و طرف دیگر را در میانه و زیر چوب کوچکتر قرار داده و چوب کوچک را به طرف بالا پرتاب می کنیم. سعی می کنیم تا به چوب کوچک ضربه بزنیم که در صورت اصابت به چوب به جلو پرت خواهد شد و امتیاز خواهیم گرفت اما در صورت عدم اصایت چوب بزرگ به چوب کوچک نوبت ما از بین رفته و نوبت بازی طرف دیگر خواهد رسید اما در صورت اصابت نحوه امتیاز گیری اندازه گیری حد فاصل سنگ و افتادن چوب کوچک می باشد.

به این صورت که به وسیله چوب بزرگتر (مثل یک بزاز که پارچه را متر می کند) از کنار سنگ ها تا چوب کوچک اندازه می زنیم که هر یک قبضه چوب بزرگ یک امتیاز محسوب می شود.

 

 
بازیهای محلی جهرم تایر بازی ، یا رِنگ بازی

بازیهای محلی جهرم

 

عنوان بازی : تایر بازی ، یا رِنگ بازی

تعداد نفرات : 1 نفر و بیشتر

لوازم لازم جهت بازی : یک تایر دوچرخه و یا یک عدد رِنگ(چرخ) فلزی دوچرخه ،یک تکه چوب

محیط بازی : محوطه باز

شرح بازی:

در این بازی بازی کن یا بازی کنان  تلاش در هدایت کردن رِنگ یا لاستیک کهنه دوچرخه یا ماشین می‌کند به این  صورت که با تکه‌چوب یا دست چرخ را به حرکت در می آورد و باید تلاش کند تا چرخ مداوم در حرکت باشد و بر روی زمین نیافتد.و بین عده ای می شود این بازی را به مسابقه گذاشت ، برنده کسی است که بتواند مدت زمان بیشتری یا در طول مسیر بیشتری  چرخ را بچرخاند ودیر تر از دیگران چرخ روی زمین بیفتد.

 

 
بازیهای محلی جهرم خر وسطو

بازیهای محلی جهرم

 

عنوان بازی : خر وسطو

تعداد نفرات : 5 الی 10 نفر

لوازم لازم جهت بازی : یک عدد توپ

محیط بازی : محوطه نسبتا باز

شرح بازی:

(به بازی های زیادی که در آن یک شخص در وسط قرار می گیرد و گروه وی را تا حصول نتیجه سر کار نگه می دارد  ، خر وسطو، یا خرس وسطو گفته می شود )در این بازی هر چه تعداد نفرات آن بیشتر باشند لذت بازی بیشتر خواهد بود، فردی به عنوان خرس وسط انتخاب می‌شود. این فرد می‌بایست در حین پاسکاریِ توپ (با دست) بین بازیکنان، توپ را از آنان بگیرد. شخصی که توپ را از دست می‌دهد جای او را می‌گیرد. عمل قاپیدن توپ در هوا نیز در این بازی مجاز است.

 
بازیهای محلی جهرم اسب و گاری

بازیهای محلی جهرم

 

عنوان بازی: اسب و گاری

تعداد نفرات: 3 نفر و بیشتر

محیط بازی : محوطه باز

شرح بازی:

 یک نفر به صورت عمودی ایستاده که حکم سرودهنده اسب را دارد و نفر دوم خم شده و به عنوان گاری دست خود را به کمر شخص ایستاده محکم می کند و نفر سوم بر پشت وی سوار شده و اسب و گاری به حرکت در می آید و مسافتی را طی کرده و به ترتیب این 3 نفر جای خود را تغییر خواهند داد.

 
بازیهای محلی جهرم بالابلندی

بازیهای محلی جهرم

 

عنوان بازی : بالابلندی

تعداد نفرات : 2 نفر به بالا حتی 20 نفر

لوازم لازم جهت بازی : نیازی به لوازم ندارد

محیط بازی : محوطه باز اما در محوطه بسته هم می توان این بازی را انجام داد.

شرح بازی:

بالا بلندی یک بازی چند نفره‌است. در این بازی ابتدا یک نفر به اصطلاح گرگ می‌شود. بقیه بازیکنان فرار می‌کنند و گرگ باید آنها را بگیرد. گرگ نمی‌تواند یک بازیکن را در وضعیتی که بر یک سکوی بالاتر از زمین است بگیرد. کسی که نتواند بالای بلندی خودش را قرار دهد و گرگ او را بگیرد در مرحله بعد گرگ می‌شود.

 

 
<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 2
 

قرآن آنلاين

آمار بازديدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز218
mod_vvisit_counterاین ماه3910
mod_vvisit_counterکل بازدیدها674826